خدمات تلفن همراه

معرفی محتوای نرم افزار متون تبیان - ديوان حافظ تبيان

محتوای نرم افزار متون تبیان   
« متون » نرم افزاری است اندرویدی ، مخصوص تلفن های همراه ، برای ارائه محتوای متنی و چندرسانه ای فرهنگی مفید .
برخی از محتوا رایگان و برخی بدلیل رعایت حقوق مالکیت معنوی با پرداخت درون برنامه ای کافه بازار انجام می شود . محتوا به تدریج به این نرم افزار اضافه می شود .
ديوان حافظ تبيان
قیمت : 10000
نسخه : 1
سایز : MB 1.0
آن‌چه امروز از حافظ در دست است ديوان اوست که مجموعه‌اي است از اشعار او، شامل مثنويات، مقطعات، قصايد، غزليات و رباعيات.
هرکس از هر مقام و طبقه و مشربى که باشد بخشى از حيات روحى و نفسانى خود را در سروده‌هاى حافظ باز مي‌شناسد و دردها و شاديها و بيمها و اميدهاى خويش را در آنها مي‌بيند.
اکنون، بيش از دويست سال از اوّلين چاپ رسمي اين ديوان گذشته‌است، که در فاصله 1200 تا 1206 ه. ق. در کلکته صورت گرفت.
از نسخه‌هاي قديمي موجود ديوان چنين بر مي‌آيد که در سال‌هاي بعد از وفات حافظ چند نفر به جمع‌آوري غزليات او پرداخته‌اند و ظاهرآ تا اوايل سده دهم اين کار ادامه داشته است.
مثنويات؛ در اغلب نسخه‌هاي قديمي، دو پاره مثنوي ديده مي‌شود، يکي در بحر رَمَل مسدَّس مقصور (الا اي آهوي وحشي کجائي...) و ديگري در بحر متقارب، که مثنوي اخير به «ساقي نامه» معروف است.
مقطعات؛ بخش ديگري از ديوان حافظ قطعات کوتاهي است که در موارد مختلف و به مناسبت‌هايي از قبيل درگذشت شخصي يا رويداد واقعه‌اي، ثبت تاريخي، بيان احوال خود يا ايراد نکته‌اي عبرت‌انگيز سروده است.
قصايد؛ قصايد حافظ بسيار معدود است، ليکن نسخه‌هاي کهن‌تر معمولا فقط شامل غزليات‌اند و فصل يا بخش جداگانه‌اي را به قصايد اختصاص نداده‌اند.
غزليات؛ بخش عمده ديوان حافظ غزليات اوست که نزديک به پانصد غزل را شامل مي‌شود.
رباعيات؛ آخرين بخشي که معمولا در نسخه‌هاي جديدتر ديوان ديده مي‌شود رباعيات منسوب به حافظ است که شمار آن‌ها در نسخه‌ها بسيار متفاوت است و غالبآ مضاميني تکراري و تقليدي دارند و با شيوه فکر و بيان حافظ چندان سازگار نيستند.
تعدادي از آن‌ها از دواوين شاعران ديگر در ديوان حافظ وارد شده‌اند.
از ويژگيهاى کلام حافظ، استوارى، پيراستگى و بي‌عيبى (يا لااقل کم‌عيبى) آن است.

فهرست محتوا
تصاویر محتوادفتر خدمات ویژه تبیان
مراجعه: 2,401,367,696